A szekszárdi borvidék

Szekszárdon a szőlőtermesztés hagyománya a római korig nyúlik vissza. Már a 3. századi ókori római források tesznek említést a környékbeli szőlőművelésről és borkészítésről, amely Marcus Aurelius Probus római császár utasítására honosodott meg. A pannóniai születésű császár a provincia felemelkedését szívügyének tartotta, ezért ültettetett itt szőlőt.

Ma Szekszárd mellett 14 település tartozik a szekszárdi borvidékhez, amely a Szekszárdi dombság legkeletibb területén, a dombság és a Sárköz találkozásánál fekszik. Szekszárdi-dombság legnagyobb részét a Pannon-tenger által lerakott 100-200 méter vastag homok és üledék alkotja, amelynek köszönhetőek a dombvidék látványos, meredek löszfalakkal határolt szurdikjai. A terület éghajlata mérsékelten meleg és mérsékelten száraz, így olyan mediterrán növények is megélnek itt, mint a füge vagy a leander.

Az ültetvény

Termőterületünk a szekszárdi dombság Előhegy dűlőjének déli lejtőjén található, melyet a Benedek apát utca oszt ketté. Itt elsősorban Kékfrankost és Zweigeltet termesztünk, a tőkék túlnyomó többsége 40 év körüli, az első ültetés 1981-re tehető.

Ősszel, amikor eljön a szüret ideje a család apraja-nagyja összefog, így a szüret egy nagy családi eseménnyé válik, amin mindenki kedve szerint vesz részt. De ilyenkor nem csak a mi Pincészetünknél nagy a sürgés-forgás, hanem az egész Előhegy dűlőben, aki kilátogat hozzánk, jó hangulatú társaságba csöppen.

A pincészet

Pincészetünk 2021 óta foglalkodik bortermeléssel. 2022-ben bővítettük és újítottuk fel pincerendszert. 

Az utcán elhaladva nem is sejtheti a járókelő, milyen csodálatos látvány, milyen különleges hangulat és fényjáték tárul a szeme elé, ha belép a pincénkbe, amely akár baráti összejövetelek, akár családi események számára kiváló helyszínt kínál.

Az első borunk egy kékfrankos és zweigelt házasítás 2022-ben került palackba Kaplito néven. A bor visszafogott hordóhasználattal készült, melynek köszönhetően egy könnyed, kellemes ízvilágú, gyümölcsös bor született.